Sivilceli Cilt Bakımı

Sivilceli cilt bakımı
Sivilce ve akne problami genellikle yağlı ciltlerde görünen bir sorundur. Yoğun olarak ergenlik döneminde ve kadınların adet dönemlerinde yüzde, omuz, sırt, boyun ve dekolte bölgesinde sivilceler, akneler oluşur. Bunlar cildin düzenli olarak temizlenmesi ve sağlıklI beslenme ile kısa sürede geçer. Ancak uzun süreli sivilce oluşumlarında daha kapsamlı bir önlem almak, çeşitli bakım kürleri ve maskeler uygulamak gerekiyor. Bu sebepten dolayı öncelikle ciltte neden sivilce oluştuğunu bilmek, ardından bunu önlemek için neler yapılması gerektiğini tespit etmek ve sonrasında da var olan sivilceleri iyileştirebilme yollarına bakmak gerekiyor.sivilce ve akne sorunu olan cilt tiplerinin ayda bir salonda profesyonel bakım yaptırıp evde de doğru urunler ile cilt temizliğine dikkat etmesi gerekir.
Ciltde sivilce neden oluşur:
Sivilceler derinin yağ oranının yüksek olduğu alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan sivilce oluşumu ile yağlı cildin birebir bağlantısı vardır diyebiliriz. Zira sivilceli kişilerde yağ dokusu arttığından bir süre sonra yağ kanalları tıkanır, orada mikrobik oluşumlar baş gösterir.Ciltte iltihaplı, kızarık şişlikler meydana gelir.
Yüz bölgesinde oluşan sivilceler giderilmezse çoğunlukla izlere lekelere yol açmaktadır.
Cilt temizliği, sivilceyle mücadelede en önemli adımdır. Yüzünüzü makyaj olsun olmasın mutlaka sabah akşam yıkamanız gerekir. Cildin yüzeyindeki fazla yağı ve kiri uzaklaştıran, jel özellikli bir temizleyici kullanın. Sivilcelerinizi bilerek veya farkında olmadan sıkmayın, koparmayın ve yolmayın. Sivilcelerle oynamak, hem sivilcelerin yayılıp çoğalmalarına hem de yüzünüzde izler kalmasına neden olabilir.Cildinizi temizledikten sonra salisilik asit, sitrik asit ve benzeri içeren, hafif soyucu özellikte, uygun bir tonik kullanmak, gözeneklerinizi sıkılaştırmada etkili olacaktır.Cildin PH dengesini korumak ve nem ihtiyacını karşılamak için mutlaka bir nemlendirici kullanın. Yağsız bir nemlendirici, hem diğer sivilce ilaçlarının yarattığı kuruluğu engelleyecektir. Sanılanın aksine nemlendiriciler, cilt tipinize uygunsa eğer, asla sivilce yapmaz. Haftada bir veya iki kez yağ dengeleyici ve kurutucu özellikteki kil maskelerinden faydalanabilirsiniz.
Sivilceli cilt bakımında en zor dönem ilk 4-6 haftadır, bu dönemdeuygulamaya bağlı ciltte tahriş, sivilcelerde geçici bir artış ve alevlenme görülebilir, iyileşme ise genellikle 2. aydan itibaren başlar. Tam bir iyileşme için 4-6 ay gerekir. Güneşli günler yaklaşıyor. Eğer bu dönemde sivilce bakımı görüyorsanız, hemen bir güneş koruyucu edinin. Güneş koruyucu seçerken yağlı ve akneli ciltlere uygun, yani siyah noktalara sebep olmayan, ciltte parlama yapmayan bir ürün olmasına dikkat edin. Güneş koruyucunuzu nemlendiricinizin üzerine sürebilirsiniz. Eğer makyaj yapacaksanız güneş kremini sürdükten sonra, üzerine yapabilirsiniz.
Yağlı cilt,sebum salgısı çok fazla olan bir cilt tipidir.Ciltte çok fazla parlama hissedilir.Özellikle alın,burun ve çene kısmı çok daha fazla parlamaktadır.Gözenekler çok fazla açıktır.Porlar genişlemiştir.Siyah nokta problemine çok fazla rastlanır.Cilde iyi bakılmazsa akne ve sivilce problemi yaşanır.Özellikle bu tarz problemleri ergenlik çağında çok daha fazla görmekteyiz.Bu tarz cilt tipi makyajı tutmaz.Gün içerisinde cilt makyajı kusar.Bu tarz problemlere rastlamamak için kullanılan ürünlere dikkatetmek gerekir.Çok fazla sıcak ortamda bulunmak ciltte sebum artmasını sağlar.Cilt daha yağlı ve parlak görünümü alabilir.Yağlı cilt tipi cilde uygun bir temizliyici ve alkollü bir tonik kullanmalıdr.Cilt tipine uygun dengeleyici bir nemlendirici ,makyaj ürünlerinide yağlı değil pudralı ürünler seçmelidir.
Akne sorunu olanlar,cilt bakımında kesinlikle alkolsüz ürünler kullanmalıdır.Ph düzeyine dikkat edilmeli ama asla kullanılacak ürünleri kendi seçmemelidir.Doğru yöntemlerle doğru uzmana başvurup,doğru ürünler kullanmak gerekir. Özellikle açık komedonlar çok rahat sıkılır gibi görünüyor.Onlar renklerinin siyah olması nedenyle, üzerlerine tampon şeklindeki parmaklar bastırılarak sıkma işlemi yapıldığında içinde biriken yağın bir kısmı çıkıyor,bir kısmıda cilt yüzeyindeki bakteriyle enfekte olup dibe itiliyor.Böylece o siyah noktadan kurtuldum zannedilirken,aslında farkında olmadan enfekte bir sivilcenin çıkması sağlanıyor.Bu sivilcenin oluşumunun nerelere gidebileceğini eklersek; kistleşebilir,nodülleşebilir,iz bırakabilir.Bu yüzden temizliğinin uzman estetisyenler tarafından yapılması gerekir.Genç kızların ciltlerine kapatıcı kullanmaması gerekir.Güneş koruma özelliği olan suda eriyen mineral tozlar kullanmalarını öneririrz.Yağlı yiyecekler tüketildiği zaman cilt negatif olarak etkilene bilir.

Hemen Aramak İçin Tıklayın.