Leke Bakımı

Leke nasıl oluşur?
Leke, normalde cilt rengini veren melanin isimli pigmentin vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile meydana gelir. Güneş, derimize rengini veren, deride bulunan melanosit adlı hücrelerimizin ürettiği melanindir. Bazı genetik olarak yatkın insanlarda; güneş, bölgesel melanin miktarı artar, leke oluşur.
Lekeler, cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeleri başta olmak üzere bazı hastalalıklar ve yaşın ilerlemesi ile vücudun her bölgesinde görülebilir. Ellerin güneş ve kimyasallarla teması nedeniyle,yüz ve boyun bölgesi ise güneşle olan temasından dolayı lekenin en fazla görüldüğü cilt bölgeleridir.
yaşın ilerlemesine bağlı olarak el sırt,göğüs, boyun ve yüzde yaşlılık lekesi olarak, güneş yanıkları sonrası yüz ve dekoltede güneş lekeleri tarzında, deodorant ve parfüm uygulamaları sonrası koltuk altı, boyun gibi alanlarda, lazer epilasyon ya da ağda uygulanması sonrası kimyasallarla ve güneşle kontrolsüz temas sonrası, dövme sildirmede yanlış uygulamalar sonrası, bazı sistemik hastalıklarda (böbrek ve diyabet vb.) ciltte bölge bölge renk değişikliği tarzında lekenmeler meydana gelir.Kozmetik ürünleri olarak kullanılan; alkollü ıslak mendiller, deodorantlar, tüy sarartıcı kremler, bronzlaştırıcı kremler gibi ürünlerin hatalı kullanımları, özellikle güneşle temas etmeleri ciltte lekelenmeler yapar. Bu tür ürünlerin kullanımında dikkatli davranılmalıdır. Akne izleri ve bunlara kişi tarafından gelişigüzel uygulanan İşlemler ileride leke sebebidir. Hamilelik döneminde meydana gelen yüzdeki gebelik lekesi hormonal durumdaki değişiklerin güneşle etkileşimi sonrası olduğu içinbu dönemde özellikle güneşten dikkatle korunmalıdır. Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildi ince bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling işlemleri ve lazerle cilt yenileme gibi işlemlerden sonra cildin güneşten, kimyasal ve mekanik travmalardan (kozmetik ürün uygulanması veya peeling, masaj uygulama vb) özenle korunması gerekir.
Cilt nemlendirilmesi her yaş ve her mevsim doğru olarak yapılarak, cildin hassas bölgeleri olan yüz, dekolte ve el cildine belirli aralıklarla yapılan bakımlar hem lekelenmeleri hemde o bölgelerin hızla yıpranmalarını durduracaktır.
Leke için yapılacak işlemlerde Lekelerin oluş sebeblerine göre uygulaması belirlenmeli ve kişi leke uygulamasının uzun sürebileceği konusunda uyarılarak sabirlı davranması istenir.cunku cogu leke tek seansda açılmaz.
İlk olarak lekeyi neyin meydana getirdiği araştırılıp, etken bulunarak cildin o sebebten arındırılması gerekir.
leke uygulama sonrası gerekli bakımın ve korumanın yapılması gerekmektedir.
Leke uygulamasının mevsimi var mıdır?
Lekeler özellikle güneşle ilgili olduğu için; leke uygulamasında ideal mevsimler güneşin olmadığı sonbahar ve kıştır. Kışın başlayan leke uygulaması ilkbaharda tamamlanmalı ve yazın dikatli olarak güneşten korunma devam etmelidir.
Leke oluşmasında en büyük etken güneştir. Gebelik, doğum kontrol hapları gibi hormonal nedenler, yaşlılık, ilaç kullanılması, ağda, kaşımak, yolmak gibi cildi tahriş eden diğer nedenler güneşle bir araya gelerek leke oluşmasına neden olurlar.
Bazı kişilerde genetik olarak yatkınlık vardır. Bu genetik olarak yatkın insanlarda güneş, leke oluşturur.
Leke oluşmasını önlemek için Mutlaka güneş koruyucu kullanılmalı. Güneş koruyucu kullanılsa bile direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çalışın.Lekenin bir diğer nedeni de ağda gibi tahriş edici işlemlerden sonra güneşe çıkılmasıdır. Mümkünse güneş gören bölgelerde (bıyık, çene gibi ) ağda, ip cımbız gibi tahriş edici kıl alma işlemleri uygulamayın. Eğer uygulandıysanız güneşten korunmaya çalışın.
SİZİN LEKENİNİZ HANGİSİ?
Sonradan oluşan lekeler: Hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal nedenler leke oluşumunu tetiklerama sadece güneş ışığınla temas bile melazmaya sebep olabilir. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilir.Sınırları keskin daha çok alın, yanaklar,bıyık bölgesine simetrik yerleşen lekelerdir.
Çiller: Ailevi özellik gösterir. Genetik olarak yatkın olan özellikle beyaz tenli kişilerin yüz ve vücutta açık renkli küçük lekelerdir.Güneşten korunma hem çillerin koyulaşmasına neden oldukları hem de kötü huya çevirebileceği için çok önemlidir.Özellikle derinin güneşe maruz kalan bölgelerinde çocukluk döneminde ortaya çıkan, kış mevsiminde ve eriksin dönemde soluklaşma eğilimi gösteren ve çapları çoğunlukla 5 mm’nin altında olan kırmızı veya açık kahverengi maküllerdir. Beyaz tenli, kızıl saçlı kişilerde aşırı derecede yaygındır.
Doğumsal Lekeler: Yüzde göz çevresinde, alın ve bazen kulağa kadar uzanan bölgede tek taraflı olarak bulunan kahverengi çoğu zaman mavi-siyah renkli lezyonlardır.
SALONUMUZDA LEKE İLE İLGİLİ YAPILAN İŞLEMLER
Kimyasal Peeling
Medikal peeling(jetpeel)
Granürlü peeling
Dermabrazyon
Dermaroller
Dermapen
Silgipeeling
Karbon maske
Altın maske
Leke maskeleri

Hemen Aramak İçin Tıklayın.