Kimyasal Peeling

Yüzeysel Kimyasal Peeling
Yüzeysel Kimyasal peeling cildi canlandırmak için meyve asitleri ile yapılan (AHA)içerikli ürünler ile cildin hasarlı üst kısmının “soyulması” işlemidir. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır. Bu şekilde cilt adeta yeniden hayat kazanır. Bitkisel peeling şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle vs. uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA) dır. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin açılmasındada başarılı olmaktadır.
Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel
olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta olan ciltlerde ve ikincil olarak lekelerin açılmasında tercih edilmektedir.
Kimyasal peeling amacıyla değişik AHA lı urunler kullanılmaktadır. Kullanılan maddeye göre salonda yapılan kimyasal peelıngler yüzeysel yapılabilmektedir.
Daha çok laktik ve meyve asitlerini içeren “Alfa Hidroksi Asitleri (AHA)” tercih ediyoruz. AHA, meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilen doğal asitlerdir ve yüzeysel peeling maddesi olarak kullanılır.
Kimyasal peeling nasıl etki eder?
Zamanla ciltteki kollajen ve elastin liflerde bozulma olur, bunun sonucunda ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Kimyasal peeling ile daha bol ve daha iyi organize olmuş yeni dokuların oluşması sağlanır.
Cildin üzerindeki hasarlı kısım ayrılması ile daha sağlıklı cilt rengi ve dokusu güzel bir cilt oluşur.
Kimyasal peelıng hangi cilt problerinde kullanılmalıdır?
Akne (sivilce)
Aknelerin iyileştikten sonra bıraktığı izler
Kırışıklıklar ve ince çizgilerin acılması
Ciltteki açık porların kapanması
Eldeki yaşlılık lekeleri
Gebelik lekeleri
Yaşlılık ve güneş lekeleri
Yaşlanma etkilerini geciktirmek için
Kimyasal peeling nasıl yapılır?
İşlem öncesinde cilt temizlenir aşırı yağdan arındırılır. Daha sonra “Alfa Hidroksi Asitler (AHA)” uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra kimyasal ciltten uzaklaştırılır. Seans aralarında kullanılacak kremlerle işleme devam edilir. Uygulama ortalama olarak 10 dakika sürer.
AHA peeling 1-3 haftalık aralarla 6-8 seans yapılır. İşlem sırasında ve sonrasında geçici olarak hafif yanma ve kızarıklık hissedilebilir, ancak kişi normal aktivitesine devam edebilir.
Uygulamadan sonra kısa süreli hafif kızarıklık, pullanma ve soyulma olabilir.
Peeling sonrası nelere dikkat etmek gereklidir?
Peeling uygulamasını takiben güneşten korunma çok önemlidir. AHA peeling sonrası kişiler normal aktivitelerine devam ederler. Uygulamayı takiben birkaç saat makyaj yapılmaması, bazı özel kremler dışında ürün kullanılmaması ve güneşten korunulması önemlidir.
Kimyasal Peeling öncesi dikkat edilmesi gereken
Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması
Aktif uçuk (herpes) virüs enfeksiyonu
Gebelik
Yüzeysel Kimyasal Peeling İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir.
Güneşten korunmaya azami şekilde dikkat edilmelidir.

Hemen Aramak İçin Tıklayın.