Epilasyon

IPL FOTO EPİLASYON
IPL Nedir?
IPL, Intense pulse light “yoğun atımlı ışık sistemleri” anlamına gelen kelimelerin kısaltılmasıdır.
IPL (intense pulse light – yoğun ışık darbesi) epilasyon, kalıcı olarak istenmeyen tüylerden arınma yöntemidir. epilasyon, cildin altındaki tüy köklerini güvenli bir şekilde yok edilmesini sağlayan bir yöntemdir. IPL epilasyon uygulamasında en yeni teknolojilerden biridir.
EPİLASYON NEDİR?
Günümüzde milyonlarca insan yüzlerindeki ve vücudunun çeşitli bölgelerindeki tüylerden şikayet etmektedir. Özellikle 18- 25 yaşlan arasındaki kadınların %15’inde yoğun tüylenme görülür. Bunun yanında vücudundaki tüylerden şikayet eden erkeklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bugüne kadar istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda, tıraşlama, çekme, tüy dökücü krem gibi yöntemler kişiye sadece geçici bir rahatlık verip, kesin çözüm olamamaktadırlar. Halk arasında iğneli epilasyon olarak bilinen elektroliz yöntemi ise zaman kaybettiren, zor, zahmetli, pratik olmayan, uygun ortamlarda yapılmadığı taktirde enfeksiyon ve iz bırakma gibi yan etkileri olan bir yöntemdir. IPL epılasyon sistemleri,IPL foto epılasyon cilt yenileme özelliği ile ağdadan dolayı oluşan kararmalar ve batıklardada etkılı bır yöntemdir.. Epilasyonda da eski yöntemler artık yerini, daha konforlu, uygulaması daha kolay, sonucu açısından başka hiçbir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olan (IPL) epilasyona bırakmıştır.
IPL’I farklı kılan en büyük özelliği, eski teknolojilere nazaran uygulama sonrası daha az yan etki açığa çıkarmasıdır. Bir diğer özelliği ise toplamda daha az seansa ihtiyaç duyarak ve seans sürelerini de kısaltarak epilasyon uygulamasını mümkün kılmasıdır. Her ne kadar IPL genel bir lazer epilasyon uygulaması gibi görünse de, cilt altındaki tüy köklerini öldürmek için farklı bir ışık dalga boyu kullanır. Aslında çok teknik bir lepılasyon uygulaması olarka da görülebilir ama kullanılan dalga boyunu diğer uygulama süreçlerinden ayırmak için IPL olarak bahsedilmektedir.
IPL, 1997’den beri bilinen bir teknolojidir .Ancak bu teknolojinin etkili ve verimli olabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması şarttı. IPL, diğer epilasyon teknolojilerine göre cilde daha az zarar verir ve kolayca cilt altındaki tüy köklerine ulaşır. Bu, daha fazla ısı enerjisinin deri altına geçmesi ve bu süreçte deriye hiçbir zarar vermemesi anlamına gelmektedir. IPL’in tercih sebebi olmasının bir diğer sebebi ise koyu tenli kişilerde de kolaylıkla kullanılabilmesidir.
Kıl Renginin Önemi
Kıl rengi epilasyon uygulamasındaki en önemli ayrıntıdır. epilasyon daha çok açık tenli ve koyu tüylü kişilere önerilmektedir.. Kıl rengi uygulanan ışığın ne denli verimli sonuca ulaştıracağını ve kalıcı tutacağını belirler. Bunun için şunu söyleyebiliriz ki kıl rengi ne kadar koyu renkte olursa o kadar başarı oranı yüksek ne kadar açık renkte olursa başarı oranı o kadar düşük olur. Örneğin beyaz renkte olan kıllar pigment yapısı olarak epılasyon uygulamasında görünmemektedir. Bunun için beyaz kıllara epılasyon uygulanması başarısız sonuçlanacaktır.
NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKMEKTEDİR?
Vücudumuzda ki kıllar büyüme, duraklama ve dökülme olarak üç farklı evrede bulunurlar. Kılın epilasyona en duyarlı olduğu büyüme evresini bulabilmek için lazer (IPL) uygulaması genelde birden fazla seansı gerektirir. Bazen tek seans bile tatmin edici sonuç verebilmekle birlikte genelde 4-10 seans kişiye ve bölgeye göre değişmekle birlikde yeterli olabilmektedir. kıl büyüme evrelerinin vücudun farklı yerlerinde farklı oranlarda bulunmasından dolayı ayrıca yüzde bulunan hormonlara duyarlı reseptörlerin daha hassas olmasından dolayı, yüz bölgesi daha dirençli olup 8-12 seans gerekebilir. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olacak şekilde ayarlanır.
YAZ AYLARINDA IPL UYGULAMASI YAPILIR MI?
Yaz döneminde epilasyon güneş gören bölgelere ara verılmesi onerılır (yüz ve kol gibi)ve epilasyondan sonra uygun güneşten koruyucular kullanılarak korunması gerekir.bronzlaşmış teninde biraz açılması beklenmelıdır.Güneş tatili oncesi (Uygulamadan 10 gün önce ve 10 gün sonrası güneşten korunmak şartıyla) yapılabılır. Ancak koyu ten rengine sahip kişilerde epılasyonun (IPL) etkisi azalabileceğinden epilasyondan önce solaryuma girmek ve güneşlenmek uygun değildir.
HER BİR UYGULAMANIN SÜRESİ NE KADAR DIR ?
Uygulama süresi uygulanacak bölgeye göre , alanın genişliğine, kullandığınız cihazın başlık boyutuna ve hızına bağlıdır. Tüm vücut 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişebilir.
IPL EPILASYON İSTENMEYEN TÜYLER NASIL YOK EDİLİR?
IPL epılasyon sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık (600 nm / 1200 nm) kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünün ısısı artar ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz. Her IPL epilasyon uygulamasında kıl köklerinin yaklaşık %30 ‘u bu şekilde etkilenir. Bu nedenle epilasyon uygulaması seans sayısı değişiklik gösterir.
HANGİ BÖLGELERE EPİLASYON UYGULANABİLİR?
Vücudümuzun her bölgesindeki istenmeyen tüyler için epılasyon uygulaması yapılabılır.
EPILASYON UYGULAMALARINDA YAN ETKİ VAR MIDIR?
Uygulama bölgelerinde hafif kızarıklık olabilir fakat 24 saat içinde genellikle kaybolur. Çok nadiren kızarıklık daha uzun sürebilir veya ciltte hafif kabarcıklar oluşabilir. Bunlar da yine birkaç gün içinde kaybolur. Yine nadir olarak cilt renginde hafif açılma veya hafif koyulaşma da olabilir. Bir süre sonra bu renk değişiklikleri de tamamen düzelir.
KAÇ SEANS UYGULANMASI GEREKİR?
IPL epılasyon uygulamalarının sayısı kişiye ve bölgeye gore degısıklı göstermekle bırlıkde 4-10 seans arasında değişir
SEANS ARALARI KAÇ GÜNDÜR?
IPL lepılasyon uygulamaları genellikle 4-6 hafta aralıklarla yapılır.
IPL EPİLASYON UYGULAMASI GÜVENLİMİDİR?
IPL Epılasyon sisteminden çıkan ışığın vücuda hiçbir zararı yoktur. Sadece koruyucu gözlük takılması yeterlidir.
IPL UYGULAMASI SIRASINDA ACI HİSSEDİLİRMİ?
Her cihaza göre acı farklıdır. İsrail meşeili bı cıhaz olan RECORD 618 cihazımızda uygulama esnasında soğutucu başlık olduğu için çok hafif bir acı ve yanma hissi olabilir. Bu acının şiddeti cilde paket lastiklerinin çarpması kadardır.
IPL EPİLASYON DIŞINDA BAŞKA UYGULAMA ALANLARI VAR MIDIR?
IPL epılasyon sistemleri cilt yenileme özelliği olduğu için özellikle koltukaltı ve genital bölgede oluşan kararmaları acar ve batıkları kusturarak cilt yeniler.
IPL EPILASYON UYGULAMASININ YAPILMAMASI GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?
Güneşe bağlı cilt rengi geçici olarak koyulaşmış olanlar (Solaryumda bronzlaşma dahil) ve 15 günden daha yakın bir sürede ağda, cımbız veya tüy dökücü krem kullanmış olanlar hemen IPL uygulamasına alınamaz. Son altı ay içinde Roaccutane kullanlarda uygulama için bu sürenin dolması beklenir. Gebe iseniz epılasyon uygulamasına başlaması için bebeğin doğmasının beklenmesini önermekteyiz.
IPL EPILASYON UYGULAMASININ SONUÇLARI KALICI MIDIR?
IPL sistemleri ile yapılan tüylerin yok edilmesi uygulamasının sonuçları %7-90 oranında kalıcıdır. %10-30 kısımlık bolumde bittikten bir süre sonra tekrar seyrek olarak tüyler çıkabilir. Bu yeni çıkan tüylere de 1-2 seans uygulama gerekebilir. Epilasyon şimdiye kadar geliştirilmiş en kalıcı yöntem olmasına rağmen hayat boyu tüylerin hiç çıkmayacağı anlamına gelmez. Genel olarak 4-10 seans tamamlandıktan sonra cılız ve tek tük çıkabilen tüylere Touch Up denilen epilasyon yenileme seansları yapılabilir.
Ayrıca hormon bozukluğu tedavisi için verilen ilaçların kullanılması da uygulama sonrası yeni tüylerin çıkmasına yol açabilir.
UYGULAMA SONRASI NE OLACAK?
IPL epilasyon uygulaması genellikle günlük yaşantınızı ve aktivitelerinizi etkilemez. Mesela öğle arasında uygulamanızı olup ya hiç ya da çok hafif bir görünür etki ile günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. uygulamanın hemen ardından çok hafif bir ısınma veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu normal bir histir ve genelde bir-iki saatte kaybolmaktadır..Uygulamayı takip eden bir kaç gün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme veya saç kurutma makinesi uygulamasından kaçınılmalıdır. Uygulamanın sonrasındaki iki gün aşırı egzersizden de kaçınılmalıdır, aşırı terleme kızarıklık yapabilir. Uygulama sonrasında yüksek faktörlü ve yağ içermeyen güneş koruyucular kullanmanızı önermekteyiz.
FAZLA TÜYLERİMDEN NE ZAMAN KURTULABİLİRİM?
Uygulamaya başladığınız anda tüylerinizden kurtulmaya başlayacaksınız. Tüylerinizin hepsi aynı anda büyüme döneminde olmadıklarından ancak l epilasyon büyümekte olan tüylere daha etkili olduğundan 4–6 hafta aralarla seansların tekrarlanması gerekir. Kıllarda belirgin azalma özellikle 2. seanstan sonra gözlenir. Seans sayısı kişiden kişiye ve yapılan bölgeye göre farklılık gösterir. İstenilen sonuçlar için 4-10 seans gerekebilir.
UYGULAMA SONRASINDA NELER İLE KARŞILAŞIRIM?
Hafif bir kızarıklık olabilir ancak geçicidir. Sonraki günlerde çok nadiren minik kabuklanmalar yaşanabilir. Bunlarda uygun nemlendiriciler ile kısa sürede kaybolurlar. Epilasyon ile cansızlaşan tüyler 3–20 gün içerisinde döküleceklerinden bir süre görünür halde kalabilirler ancak sonrasında dökülüp tüysüz ve pürüzsüz bir cilt bırakırlar.
SEANS SIRASINDA NE OLUYOR?
Cildinize ve tüy yapınıza uygun seçenekler oluşturulduktan sonra epilasyon yapılacak bölgedeki tüyler kısaltılır, işaretlenir ve istenirse koruyucu Jel uygulanır. Işıktan koruyucu gözlükler takılarak uygulamaya başlanır. uygulama sonrası bölge temizlenerek güneşten koruyucu krem uygulaması ile son bulur.
GÜNEŞ!
Epilasyon sonrasında 2–3 gün elden geldiğince güneşten korumaya özen gösterilmelidir. Güneşten koruyucu kremler bu amaçla kullanılabilir. Bronzlaşmış ciltlerde uygulama yapılabilir fakat oluşabilecek kızarıklıkları önlemek için cilt rengi normale gelinceye kadar epilasyonun ertelenmesi önerilir.
BATIK KILLARA UYGULANABİLİR Mİ?
Evet, kıl batmalarının onarılmasındada kullanılan en etkili ve güncel yöntemdir.
YAN ETKISI VAR MIDIR?
Epilasyon ışıkları tıpta 40 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve doğru şekilde kullanıldığında rapor edilen hiçbir yan etkisi yoktur

Hemen Aramak İçin Tıklayın.